Wizyta studyjna w Polsce, Kraków – Podhale, 2022

W dniach 4-7 kwietnia 2022 odbyło się spotkanie Partnerów projektu EnerGizerS w Polsce. Pierwszy raz od czasu rozpoczęcia projektu współpracujące ze sobą zespoły z Polski i Norwegii miały okazję spotkać się na żywo (TAK, NA ŻYWO!) i przedyskutować kwestie związane z realizacją projektu, stanem zaawansowania prac czy planami na przyszłość.

Spotkanie składało się z części seminaryjnej oraz wizyt technicznych. Podczas seminarium, odbywającego się w murach Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, zaprezentowano i omówiono postępy prac, stan obecny oraz perspektywy dalszych działań w ramach całego projektu EnerGizerS, jak również konkretnych pakietów roboczych. Istotny element wizyty studyjnej stanowiła część techniczna, podczas której odwiedzono laboratoria Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, w których prowadzone były badania petrofizyczne, mechaniczne i termiczne rdzeni wiertnicznych pobranych ze struktur geologicznych perspektywicznych dla CO2-EGS w Polsce i Norwegii. W trakcie wizyty studyjnej zapoznano się z funkcjonowaniem instalacji pozyskiwania wód mineralnych należącej do Krakowskiej Pijalni Zdrojowej. Odwiedzono także Podhale, gdzie znajduje się największa i najstarsza ciepłownia geotermalna w Polsce oraz liczne ośrodki rekreacyjno-balneoterapeutyczne wykorzystujące wody geotermalne. Partnerzy Projektu mieli okazje odwiedzić Laboratorium Geotermalne IGSMIE PAN w Bańskiej Niżnej, zapoznać się z funkcjonowaniem PEC Geotermii Podhalańskiej w Szaflarach, a także instalacji technicznych w Termach Chochołowskich.

Szczegółowy plan wizyty dostępny jest tutaj.

Zapraszamy również do odwiedzenia galerii, gdzie znajdziecie Państwo zdjęcia z wizyty studyjnej w Polsce.

Dziękujemy wszystkim Partnerom za spotkanie oraz merytoryczne dyskusje. Serdeczne podziękowania składamy także na ręce instytucji, które przyjęły zespół projektu EnerGizerS w ramach wizyt technicznych, wskazując inspirujące rozwiązania w zakresie wykorzystania wód i energii geotermalnej.